Kúpanie pod holým nebom

Skočiť do vody, oddychovať v perličkovom kúpeli a zohriať sa v saune môžete aj pod holým nebom. A dokonca aj rovno teraz a u nás doma. Aj na Slovensku máme termálne pramene a sauny pod holým nebom ako severské krajiny či Island. Netreba cestovať ďaleko, hotové poklady máme rovno pod nosom.

objavte slovensko

 

Medokýš v Kalamenoch

Medokýš v Kalamenoch

Medokýš je staré ľudové označenie pre minerálnu vodu a pramene. Prameňu na Liptove však tento názov prischol ako jeho vlastný.  Ide o dve jazierka s termálnou vodou. Väčšie jazierko je umelo vyhĺbené a napájané z umelého vrtu, menšie jazierko je čisto prírodné. Voda v oboch je však čisto minerálna, podobná tej v neďalekých Kúpeľoch Lúčky a má teplotu okolo 33 stupňov, takže prírodný a zdravý wellness si môžete užiť aj uprostred zasneženej zimy či na jar :)

 

Kaďa Liptovský Ján

Kaďa Liptovský Ján

Túto jedinečnú prírodnú vírivku poznajú obyvatelia a návštevníci Liptovského Jána veľmi dobre. Okolie prírodného termálneho výveru je tu totiž ľuďmi upravený tak, že pripomína perličkový kúpeľ vo wellness centre. Rozdiel je však vo vode. Tieto perličky vyvierajú z hlbín zeme, sú prístupné celoročne a úplne zadarmo. Toto miesto je naozajstný unikát, o ktorý by sme sa mali starať.

 

Zelená Žaba

Zelená Žaba trencianske teplice

Vieme. Toto miesto nie je prírodné. Vytvorili ho ľudia, hoci vyzerá úplne nadpozemsky a ako vystrihnuté z Pána prsteňov. Zelená žaba je kúpalisko s celoročne prístupným saunovým svetom uprostred lesa a pod holým nebom. Ak snívate o islandských domčekoch či severských kadiach, určite najprv navštívte naše Trenčianske Teplice. Je to kúsok a pocit bude svetový, verte nám. :)

 

Najväčšie travertínové jazero na Slovensku

Kráter v Ružbachoch

Kráter v Ružbachoch je najväčším travertínovým jazerom na Slovensku a možno aj v strednej Európe. Jazierko má približne 20 m, je hlboké 3 metre a celková plocha kráteru je takmer 300 m². Voda v ňom má 23 stupňov a pochádza až z Belianskych Tatier. Je veľmi silne mineralizovaná, takže v zime nezamŕza, keďže cez trhliny do vody prúdia plyny oxidu uhličitého. Od roku 1967 je kráter v Ružbachoch zaradený medzi chránené prírodne útvary Slovenska.

 

Európsky unikát – Parenica

Parenica

zdroj: nauc-sa.sk

 

Dobre, toto nie je tak úplne kúpanie pod holým nebom. Jedná sa však o európsky unikát, ktorý jednoducho musíme spomenúť. A vy by ste ho mali určite navštíviť. Veď koľko ľudí môže povedať, že sa kúpali v jaskyni? :) Kúpele v Sklených Tepliciach skrývajú skutočnú raritu – prírodný výtvor s názvom Parenica. Jedná sa o termálny kúpeľ priamo v jaskyni, v ktorej vyviera liečivá voda o teplote 42°C. Voda sa tu chemicky neupravuje, a preto je vhodná aj pre ľudí citlivejších na bazénové vody.

 

Termálne kúpalisko v Santovke

Termálne kúpalisko v Santovke

zdroj: slovakia.travel

 

Asi 14 kilometrov od Levíc sa nachádza miesto, kde môžete vyskúšať ďalšie jedinečné kúpanie. Termálne kúpalisko Santovka Wellness je otvorené síce iba v lete, rozhodne mu to však neuberá na atraktivite. V čom je teda jedinečné? Všetky vonkajšie bazény sú napustené miestnou geotermálnou vodou z prameňa, ktorý sa nachádza priamo v areáli kúpaliska. Nájdete tu masážne vodopády či sprchy z prírodného kameňa, no najväčším lákadlom sú azda 4 sedavé travertínové bazény. Sú navrhnuté v štýle tureckých „pamukkale“ (svah pokrytý snehovo bielym travertínom, unikát nachádzajúci sa v Turecku).

 

objavte slovensko

 

Tak čo hovoríte na nápad okúpať sa v termálnej vode priamo pod holým nebom? Hoci teplo geotermálnych prameňov vyhľadávame skôr v zimných mesiacoch, väčšina z našich termálov je prístupná celoročne. Aj to je dôkaz, že na našom krásnom Slovensku nájdeme množstvo unikátnych prírodných úkazov a za svetovou dovolenkou nemusíte cestovať za hranice. #ObjavteSlovensko z pohodlia napríklad spomímaného Termálneho kúpaliska Zelená žaba. Alebo by ste chceli vyskúšať prírodný perličkový kúpeľ v Liptovskom Jáne? Pozrite si tipy na ubytovanie na Liptove, odkiaľ môžete pohodlne vyraziť za relaxom. Alebo sa vyberte priamo do obce Vyšné Ružbachy, odkiaľ máte najväčší slovenský travertínový kráter len na skok.

 


Zdieľaj článok na sociálnych sieťach:

Barbora Hargašová

Online marketing špecialistka

Barborka má pod palcom všetky sociálne siete, hlavne jej obľúbený Instagram :) Okrem toho pre vás rada píše blogy, chystá tematické kampane a hviezdi vo vlogoch. Zo všetkého najradšej však pečie, čo robí radosť nielen jej, ale aj všetkým kolegom v ZľavaDňa.

Ďalšie články z kategórie Inšpirácie: