Pivná abeceda, po ktorej si zaručene jedno chladené dáte

Tento blog je spoveďou verejnej milovníčky piva, ktorá zlatistý mok užíva s rozumom. Aj keď je to jej srdcovka.

Poznáte ten výrok, že v pive je pravda? Alebo ten od nemeckého cisára Wilhelma II. : „Dajte mi ženu, ktorá miluje pivo a ja dobyjem svet“ ? Sú to moje obľúbené výroky o pre mňa najlahodnejšom nápoji, ktorý poznali už starí Sumeri. Pred 6 000 rokmi si údajne z „prapiva“ usrkávali dokonca cez slamky. Pivo mám naozaj veľmi rada, jeho mnohorakú chuť a vôňu. Každú jeho podobu cez ležiaky, apy, ipy, stouty, trapistické pivká, ... Aktívne (ale stále s rozumom) sa venujem pivnej turistike a vo všetkej skromnosti a pokore sa rada označujem za pivárku. Dokonca som si vytvorila aj pivnú abecedu, s ktorom sa rada podelím. Ak máte pivo aspoň trochu radi, nájdete si v nej tie svoje písmenka.

A ako APA  - alebo aj American pale ale je pivný špeciál, ktorý má vďaka intenzívnemu chmeleniu nezameniteľnú vôňu a chuť.  Tento typ piva patrí k mojim obľúbeným a vždy sa snažím zdegustovať iný druh „apy“.

B ako belgické pivá – trapistické, kláštorné, piva typu ale so stáročnou tradíciou a neopakovateľnou chuťou. Už len myšlienka na dobre vychladený „blond“ ma napĺňa šťastím.

C ako cider – trochu si rýpnem, ale cider nie je pivo, je to malinovka :D

D ako Delirium Tremens – alebo aj ružový slon je stav, ktorý sa používa na označenie blúznenia z nadmerného požitia alkoholu. Ale takisto je to názov jedného z najlepších belgických pív a podniku v Bruseli, v ktorom majú viac ako 2 000 značiek pív. A neblúzni potom :) .

E ako ešte jedno – pivo pijem pre chuť, k dobrému jedlu, alebo ako osvieženie. A občas si dám aj to ešte jedno navyše. A vy nie? #zodpovedne #srozumom

F ako fermentácia – proces kvasenia pomocou pivných kvasiniek, ktorý sa deje v kvasných nádobách. Je to magický siedmy krok pri zrode piva. Podľa toho, či ide o vrchnú alebo spodnú fermentáciu poznáme spodne a vrchne kvasené pivá.

G ako gastro doplnok – ku dobrému jedlu sa priam žiada dobré pivko. Pohár malého pomôže pri trávení a je tou správnou bodkou za obedom či večerou.

H ako hurá, na pivo – pitie piva sa spoločensky toleruje, aj keď ide o alkohol. Nezameniteľne sa spája pitie piva so sledovaním športových prenosov, pri grilovačke, na festivaloch, pri stretnutí s priateľmi. Chutí aj doma pred telkou, ale ísť niekam na pivo má svoje čaro. #pitesrozumom #zodpovednepitie

Ochutnajte: TIP: Nádielka 3 pív v Staroslovienskom pivovare

I ako IBU – alebo aj jednotky horkosti piva (International Bittnerness Units), ktoré udávajú koľko alfa horkých kyselín je v jednom litre piva. Samotná horkosť je však aj subjektívnou záležitosťou. Ja osobne preferujem horkejšie pivá.

J ako jedno je niekedy málo – viď písmeno E.

K ako kláštorné pivo – mnísi, múdri muži varili za kláštornými múrmi pivá už od nepamäti, alebo presnejšie od stredoveku. Preto pitie piva jednoducho nemôže byť hriech :)

L ako liečivý nápoj – skúšali ste prevariť pivo s medom, zázvorom a čili? Dostanete vitamínovú bombu, ktorá vás zahreje a pomôže zabojovať proti nachladnutiu. Primerané popíjanie piva má priaznivé účinky aj na srdce, pomáha pri obličkových kameňoch či proti Alzheimerovej chorobe.

M ako milujem pivo – a raz sa ho naučím aj variť #zodpovedne #srozumom

N ako netreba to preháňať – kvalitne pivo sa dobre pije, netreba však zabúdať na to, že stále je to alkohol. A niektoré druhy majú to percento alkoholu celkom vysoké. Preto radšej pomenej, aby vám z neho nezostalo zle – ja by som to nezniesla, keby mi pivo prestalo z tohto dôvodu chutiť :)

O ako orosený pohár – je nepriamym dôkazom správnej teploty načapovaného piva. Pohár musí byť vždy čistý a prepláchnutý studenou vodou. Inak je celý pivný zážitok v keli.

Toto sa vám bude páčiť: TIP: Prehliadka pivovaru Liptovär s ochutnávkou piva

P ako pena – hustá, biela, krémová, ktorá spraví fúziky a chráni pivo pred zvetraním a oxidáciou.

R ako rada skúšam nové pivá – vďakabohu, že sa okrem vinárni začali v našich končinách rozmáhať pivárne, pivné raje, pivotéky a iné miesta, kde nájdem širokú ponuku pív z celého sveta. Tak, ako správny vinár ochutnáva rôzne vína a spoznáva ich, tak isto by mal činiť aj vášnivý pivár či pivárka.

S ako súkromné pivovary – Malé, rodinné, ktoré v menšom či väčšom množstve varia lahodné pivné pochúťky. Sú vždy vzácnosťou a výsledkom lásky ku pivu a každé jedno pivko je zážitkom.

T ako trochu piva do všetkého – pivo je vhodné nielen k jedlu, ale aj do jedla. Občas sa mi stane, že pri varení ulejem za decko pivka a pokrm získa hneď inú, lepšiu chuť :) #zodpovedne #srozumom

U ako už máte chuť?

V ako viem, kde môžete ochutnať dobré pivko.

Z ako ZľavaDňa ponúka niekoľko akcií s kvalitnými pivkami

Ja určite niektoré ochutnám a čo vy? :)

P.S. Pri písaní blogu nebol požitý alkohol, ani malé pivo.

#zodpovedne #srozumom

(zdroje: www.slovenskepivo.sk, www.presporskapivoteka.sk, Wikipedia)


Zdieľaj článok na sociálnych sieťach:

Miroslava Ondrušová

Content marketing specialist, ZľavaDňa

Mirka sa venuje textom, písaniu a vytváraniu obsahových kampaní pre ZľavaDňa. Cez príbehy a opisy približuje zákazníkom produkty aj služby a venuje sa aj písaniu blogov. Miluje varenie a všetko súvisiace s gastronómiou. Takisto sa snaží čo najviac cestovať, čítať a pozerať :)

Ďalšie články z kategórie Inšpirácie: