Obľúbené tuje: unikátna Thuja Smaragd GOLD a Thuja Dobrzyn (výška 1 – 1,2 m)

Nové záhradníctvo - Alena Vrbová - Dojč, Senica a okolie

Sledujte prevádzku a upozorníme Vás na novú ponuku

Táto ponuka sa už minula, ale našli sme pre vás ideálnu náhradu:

Zatiaľ bez hodnotení
Garantujeme kvalitu!

Obľúbené tuje: unikátna Thuja Smaragd GOLD a Thuja Dobrzyn (výška 1 – 1,2 m)

LokalitaNové záhradníctvo - Alena Vrbová - Dojč, Senica a okolie (mapa)

Platnosť Platnosť kupónu je od dnes do 30.6.2021 podľa dostupnosti.

Ak uvažujete o výbere rastlín napríklad pre živé ploty, pozornosť by ste mali zamerať práve na tuje. Unikátna odroda Thuja Smaragd GOLD je víťazom mnohých prestížnych cien, dorastá kužeľovito do 1 - 4 m a od bežnej tuje sa líši krásnou zlato-zelenou farbou. Thuja Dobrzyn má podobné využitie ako klasické odrody, kompaktný kužeľovitý tvar, svetlozelenú až zlatú farbu a rastie pomaly do 2 - 3 m.

Základné informácie

Tuja je u nás často vysádzaná pre svoju hustú korunu. Možno ju vidieť pri rodinných domoch ako kompaktnú zelenú stenu alebo samostatne v mnohých parkoch a na okrasných miestach. Veľmi dobre znáša rez a je tak ideálnym kandidátom do živých plotov. Je možné ju použiť aj ako dekoráciu v kvetináči a dotvoriť tak prostredie a spraviť z neho príjemné miesto na odpočinok.

Thuja Smaragd potrebuje ľahkú, mierne kyslú pôdu a svetlé stanovište. Môže sa vysádzať aj do tieňa, ale potom je jej rast pomalší. Pôda by nemala vysychať, čoho následkom môže byť opad ihličia a preriedenie koruny. Nikdy nesaďte Thuju Smaragd do ílu alebo inej ťažkej nepriedušnej pôdy.

Ak si želáte živý plot o výške 2 metre, vysaďte 2 kusy na bežný meter. V prípade nižších živých plotov môžete vysádzať tuje hustejšie. Pri plotoch do výšky 1 metra dokonca až 4 kusy na bežný meter. Mesiace marec až máj sú ideálne pre výsadbu.

Polievanie

Zálievka je potrebná predovšetkým v období sucha. Obzvlášť je nutná na slnečnom a suchom stanovišti. Tujám pomôže aj mulčovacia kôra ktorá zabraňuje nadmernejšiemu odparovaniu vlahy z pôdy.

Strihanie

So strihaním je lepšie počkať, až sa stromčeky dobre zakorenia. To môže trošku trvať, ale minimálne je dobré nechať ich 2 až 3 mesiace zakoreniť. V priebehu tejto doby je nutná pravidelná zálievka. Tuje môžeme nechať pokojne rásť a zastrihnúť ich môžeme už rok od výsadby. Pre krásne hustú stenu je veľmi dôležité tuje pravidelne strihať. Živý plot z tuje je nutné strihať aspoň 2x ročne. Prvýkrát v termíne, keď je dokončený hlavný predlžovací rast - na konci jari (v júni) a druhýkrát koncom leta (koniec augusta až septembra) pre finalizáciu tvaru. V prvých rokoch pravdepodobne ešte nepotrebujete zastrihávať vrcholky tují, ale strihať boky a to pod miernym uhlom kopírujúcim kužeľovitý tvar Smaragdu. Tujka bude potom stále hustá. Po dosiahnutí požadovanej výšky môžeme pridať aj pravidelný zástrih vrcholkov.

Hnojenie

Hnojenie je dobré vykonať najmä tam kde je pôda chudobnejšia na minerály a živiny. Hnojenie vykonávame na jar, kedy je možné hnojiť viac a na jeseň už menej. Stromy potrebujú cez zimu odpočívať a príjem ďalších živín by im len uškodil. Platí pravidlo - radšej menej ako viac. Hnojivo sa aplikuje vždy do pôdy, nikdy nie na vetvičky, aby sa nespálili. Pre peknú zelenú farbu sa oplatí hnojiť na jar NPK a použiť aj horkú soľ. 

Choroby a ochrana proti nimi

Veľmi častou príčinou hnednutia a zasychania koncov vetiev je sucho (predovšetkým na jar a po zime). V tomto prípade na napadnutých častiach nie sú žiadne príznaky poškodenia hmyzom alebo hubami. Pokiaľ však majú tuje dostatok vlahy, jedná sa o kobatiniové hnednutie tují. V tomto prípade je potrebné aplikovať prípravok DITHANE DG NEO-TEC + MERPAN 80 WG.
V prípade napadnutia hubami sú príznaky zreteľné až koncom leta. Na báze odumretých výhonov sú zreteľné čierne plodničky alebo zdurené vankúšovité plodnice. Rastliny vyzerajú ako keby boli spálené. Je potrebná aplikácia fungicídov (DITHANE DG NEO-TEC + MERPAN 80 WG)

Rady na pestovanie

 • Nedovoľte domácim zvieratám "ocikávať" stromčeky. Ak by k tomu predsa došlo, odporúčame postihnuté konáriky odstrihnúť čo najskôr.
 • Tuje majú rady slnečné miesto alebo polotieň, v plnom tieni rastú veľmi pomaly.
 • Tuje majú rady kyslejšiu až neutrálnu pôdu, najlepšie pH 3,5 - 5,5.
 • Po výsadbe existujúcu pôdu prisypte vyššie, pretože bude pracovať a sadať.
 • Ak chcete zabrániť prerastaniu buriny a iných nežiadúcich rastlín okolo tují, ktoré zvyšujú útok hubových patogénov, použite mulčovaciu (netkanú) textíliu, ktorá by mala byť umiestnená priamo okolo stromčeka, následne potom mulčovaciu kôru.
 • Prvých 30 dní od výsadby nezabudnite pravidelne zalievať.
 • Mladé výhonky sú jedovaté, obsahujú thujon, preto nedovoľte Vašim deťom "ožúvať" alebo okusovať výhonky, je to zdraviu nebezpečné!
 • Šišky - semená, nežiaduci jav, ktorý sa tvorí na tujách ku koncu jari. Šišky majú zelenú farbu, ktorá na jeseň zhnedne a šiška stvrdne. Tento jav je pud sebazáchovy a vzniká tým, že tuja nie s niečím spokojná (málo vlahy, málo živín, atď). Tuju ošetríme tak, že nájdeme príčinu (všeobecne stačí pohnojiť a viac zalievať) ďalej je dôležité odstrániť tieto šišky manuálne (otrhať), najlepšie čo najskôr ak sú ešte zelené. Ak šišky na tujke smaragdovej necháme, tuja bude svoju energiou dávať do šišiek, namiesto do nami požadovaného rastu.
 • Tuja veľmi dobre znáša rez, vykonávame ho predovšetkým na mladých výhonkoch pre dotvorenie požadovaného tvaru. Tvarovanie je nutné vykonávať postupne od mladých rastlín. Nikdy nenechávajte tuje prerásť, následný radikálny rez (skrátenie výšky o viac ako meter, nemusí tuja prežiť).
 • Obdobie výsadby u kvetináčových tujok je celoročne.
 • Tuje sú mrazuvzdorné, prežijú aj dlhodobé mrazy pod -25 ° C.

Čo sa nám na tejto ponuke najviac páči

 • Thuja Smaragd GOLD je vylepšená verzia bežnej tuje
  Thuja Smaragd GOLD je vylepšená verzia bežnej tuje
 • Pravidelným strihaním dosiahnete krásne hustý živý plot
  Pravidelným strihaním dosiahnete krásne hustý živý plot
 • Tuje sa dajú pestovať aj v črepníku či malej skupinke
  Tuje sa dajú pestovať aj v črepníku či malej skupinke
 • Výhodou tují je odolnosť proti mrazu
  Výhodou tují je odolnosť proti mrazu
 • Osobný odber, za doplatok dovoz (Senica a okolie do 20 km)
  Osobný odber, za doplatok dovoz (Senica a okolie do 20 km)

Ukončené
4,50 €

Bežná cena: 5,00 €

Ponuka je ukončená.

Hodnotenie zákazníkov ZľavaDňa

Ponuka zatiaľ bez hodnotení.

Táto ponuka je u nás nová, zatiaľ teda nemá žiadne hodnotenia.
Prácou len s preverenými partnermi vám ale garantujeme kvalitu. Na ZľavaDňa je momentálne vyše 600 872 hodnotení, ich priemer je 8,9 z 10.

Kontakt

Nové záhradníctvo - Alena Vrbová - Dojč

Nové záhradníctvo - Alena Vrbová - Dojč

Šajdíkove Humence 46
906 07 Šajdíkove Humence
0904 220 841

Podľa objednávok

zahradnictvoav@gmail.com
lacne-tuje-smaragd.sk

Zobraziť partnerskú stránku

Mohlo by sa vám páčiť